Ostatnie ustalenia dt lokalizacji obozu zesłania mieszkańców SIenkiewicz

Dzisiaj w czasie wymiany korespondencji na grupie Sybiraków FB jedna z osób zamieściła link do strony Memoriału w ostatniej wersji wzbogaconej o wiele informacji od czasu kiedy pisałem poprzedni artykuł na ten temat lokalizacji 

Rejon Cherdyn obwodu Perm (od 1940 - obwód Cherdyn obwodu Mołotowa, w latach 1941-1957 - Krasnovishersky obwód obwodu Mołotowa, od 1957 r. - Krasnovishersky obwód obwodu Perm, obecnie - Krasnovishersky obwód obwodu Perm)

Zrobiłem kilka zrzutów, ale najważniejszy link do informacji na temat NASZYCH tutaj właśnie zamieszczam http://pmem.ru/index.php?id=1753

Kto nie zna rosyjskiego uruchomi sobie tłumacza google i też coś zrozumie. Są również bardzo dokładne koordynaty, które później nie omieszkam sprawdzić.

Trudno powiedzieć ile osób przeżyło od spisu z 1939 ale na dzień przyjazdu z Polski w obozie było łącznie 

W dniu 03.03.1940:

Osadnicy - 709 osób. (143 rodziny)

«осадники» – 709 чел. (143 семьи)

 

Współrzędne

57.350712, 60.336487

 

Spis Rodzin Wojskowych przebywających w ZSRR

Kolejny dokument, który jest świadectwem czasów, a dla niektórych bezcenną informacją odznaczających w czasie i przestrzeni losy swoich najbliższych.

Ja pod numerem 9089 natrafiłem na zapis dotyczący mojej babci Teresy, ale "spotkałem" też adnotacje dotyczącą innych znajomych. Spis, nazywany też lista Rudnickiego (żołnierz, pracownik ambasady polskiej w Moskwie), został sporządzony na dzień 1 stycznia 1943 roku i zawiera kilkanaście tysięcy pozycji obejmujących informacje o rodzinach polskich żołnierzy i miejscu przebywania na terenie ZSRR. Spis nie jest kompletny i wielokrotnie zmieniany powstawał na podstawie danych zbieranych przez pracowników ambasady i głównie za pomocą tzw mężów zaufania celem ułatwienia kontaktu i ewentualnej pomocy rodzinom żołnierzy, którzy zgłosili się do służby. Dokument przechowuje Instytut Sikorskiego w Londynie, ale kopia dostępna jest również online.

Dla mnie okazał się ważny już choćby dlatego, że przez wiele lat sądziłem że babcia przebywała w latach wojny  w Taszkiencie, Republice Uzbekistanu. Tymczasem okazało się, że wprawdzie nie tak daleko, ale w innym mieście i w innym kraju.

Dodam także, że po latach braku dostępu do archiwów byłych republik ZSRR, poszczególne kraje otwierają swoje archiwa i udostępniają przechowywane od II WŚ informacje. Jeżeli nie dzieci, to może wnuki i prawnuki będą miały szanse poznać nieznane dotąd losy swoich bliskich?.

Jestem w trakcie studiowania tego dokumentu pod kątem obecności osadników z Sienkiewicz. Natrafiłem już na wpis dt rodziny Dudek pod numerem 2440, Pani Kaczmarczykowej Bronisławy (która tam przebywała jakiś czas z moją babcią) nr 4601.

Ostatnie wiadomości.

 Wspomnienie Pana Szydłowskiego i Sukiennika oraz Pani Marii Balawajder, a także informacje o fotografiach i pamiątkach naszych osadników

Znalezione w internecie cz1

Co rusz można natrafić na artykuły i grafiki lub zdjęcia z terenów Wołynia których dotąd próżnobyło wyszukiwać. Nie zawsze to jest bezpośrednio informacja dt naszego tematu, ale okolice naszych poszukiwać także bywają ciekawe: 1. O Kołłątaju z 1910 https://polona.pl/item/o-miejscu-urodzenia-kollataja,Njc4NjMwNDk/4/#index 2. Przyczynek .. O kołłątaju 1909 https://polona.pl/item/przyczynek-do-sprawy-pochodzenia-kollatajow-i-miejsca-urodzenia-hugona,Njc4NjM3MjM/6/#info:metadata 3. Figura NMP z Dederkał https://polona.pl/item/figura-niepokalanie-poczetej-w-dederkalach-wielkich,ODc4MjM2NQ/0/#info:metadata 4. Krzemieniec ul Szeroka. https://polona.pl/item/m-krzemieniec-ul-szeroka,ODEzODE0/0/#info:metadata 5. "Przegląd Wołyński" 1928 https://polona.pl/item/przeglad-wolynski-luck-rowne-kowel-wlodzimierz-krzemieniec-dubno-ostrog-korzec,ODMyNjc3NTY/0/#info:metadata 6 Mapa z 1940 https://polona.pl/item/krzemieniec,NTcwODg2NTk/0/#info:metadata 7 Mapa samochodowa https://polona.pl/item/wilno-luck-skala-1-600-000,Nzk0NzY0MDk/2/#item

Więcej artykułów…

  1. Historia mówiona
  2. Ośrodek KARTA

Podkategorie