Poszukiwania w lekturze
Na pierwszym planie oczywiście książka o Sienkiewiczach.
Sprawą nierozstrzygniętą pozostaje mapa Sienkiewicz i rozmieszczenie poszczególnych działek.
Nawiązując do tekstu książki przypomnę, że pełna nazwy gminy to Dederkały Wielkie, województwo wołyńskie, a miasto Łuck był siedzibą wojewody.
We wspomnieniach Ludwika pojawiło się przypuszczenie, że Piotr Adamczyk mieszkał z żoną w Pałacu w Zahajcach cztery lata ponieważ metryki urodzenia najstarszych braci tj Antoniego i Stefana miały w opisie m. Zahajce. Być może, ale warto pamiętać że nazwa Sienkiewicze było ustanowiona dopiero kilka lat po tym jak zamieszkali tam osadnicy, a zatem administracyjnie to przez pierwsze lata były Zahajce Wielkie, nawet jeśli ktoś tak jak mój dziadek szybko przenieśli się z przeludnionego pałacu pod prowizoryczny dach na własnej działce.
Pamiętam poza tym jak bardzo mój tata był niezadowolony kiedy przy wymianie dowodu osobistego w 60-tych latach wpisano mu jako miejsce urodzenia ZSRR i miejsce urodzenia Zahajce mimo że faktycznie administracyjnie to w 1935 była już wieś Sienkiewicze.
Od siebie dodam, że w plebanii w Szumbarze przez okres I WŚ i polsko-bolszewickiej mieszkała moja prababcia z córkami pilnując pozostawionego kościoła.
Swoją drogą ciekawą dla mnie była informacja o istnieniu w Zahajcach posterunku policji. Pan Ludwik wspominał wygląd tablicy osady dość dokładnie, ale nie znalazłem jeszcze wzoru, który opisywał. Pewnie fajnie byłoby odtworzyć jej wygląd. proszę o głos w dyskusji na temat spostrzeżeń z przeczytanej lektury.
PS: Co jakiś czas zerkam na inne publikacje stąd wiadomości, że po deportacji w 1940 zostało w Sienkiewiczach niewielu polskich mieszkańców. Pani Siemaszko wspomina, ze w 1943 banderowcy zamordowali czworo Polaków, a w innej publikacji wspomina się o morderstwie 25 sierpnia 1943 26-letniej Bronisławy Kozłowskiej.
PS2 Do dzisiaj tylko jedna osoba odezwała się w nawiązaniu do powyższej lektury, szkoda bo jest jeszcze siedem części kontynuacji udostępnionego fragmentu.