Wracajac do lektury "Z kresów wschodnich R.P."

Wydanie drugie poszerzone Londyn 1998.

Jeszcze nie zdążyłem na dobre podsumować "wschodnich losów Polaków" - Oficyna Wydawnicza "Stopka", a już zabrałem się za wertowanie na nowo starej lektury.

Jesli ktoś ma to orientuje się, że Ognisko Rodzin Osadników Kresowych pierwsza publikację udostępniło w 1992 roku. W drugim wydaniu znajdziecie wspomnienie z Sienkiewicz  L.Szydłowskiego. Szkoda że takie krótkie. Może gdzieś w rękopisach zachowało się coś więcej?. 

Przy okazji zauważyłęm "pod innym adresem" również nas interesujace wspomnienie. Otóż Pan Jerzy Żegota-Januszajtis napisał o życiu i działalności osadniczej swojego taty.

I tu pierwsze spostrzeżenie. Napisał syn, który opisał to co usłyszał. To jest właśnie bardzo dobry przykład dla wszystkich żyjących dzieci i rodzin osadników, którzy noszą w pamięci wiele obrazów z tamtych czasów. Sami dowiedzieli się tego wszystkiego najczęściej z opowiadań rodzinnych. Namawiam po raz kolejny o zapisanie i podzielenie się tym bo to ostatnie wspomnienia jakie nam zostały.

Wracając do Pana gen Januszjtisa to zauważyłem wspomnienie i wyrazne poruszenie przy opisywaniu chrzcin syna Pana Pustelnika gdzie na ojca chrzestnego został poproszony Pan Generał. Pan Jerzy Żegota-Januszajtis nie określa dokładnie, ale my wiemy, że to wydarzenie miało miejsce w "naszej osadzie".

Czy jest szansa na kontakt z kimś kto jeszcze to zdarzenie mógłby opisać?