Wspomnienie Aleksandra Balawejdera o losach rodziny (2002)

Przeglądając linki natrafiłem na kopię wspomnień A. Balawejdera, (pdf) Jest to artykuł napisany z okazji 62 rocznicy deportacji mieszkańców na Syberię przez wnuka osadnika Józefa Balawajdera. Nie wiem czy nie pomylę ale zdaje mi się że wcześniej wydrukowane zostały krótkie wspomnienia Pana Balawejdera w którymś ze zbiorów wspomnieniowych, poświęconym syberyjskim zesłańcom. Jak sam Pan Aleksander pisze, jego ojciec zmarł w 1990 roku. Czy w ciągu minionych 15 -stu lat udało się autorowi znalezć jeszcze jakieś ciekawe informacje, nie wiem.

Szkoda także, że nie mamy żadnego zdjęcia z Pieszczanki. A może jednak ktoś odnajdzie w domowych archiwum i zechce się z nami podzielić kopią?. Ja kierując się opisem z wzmiankowanego artykułu znalazłem serwis Googlemaps ze zdjęciami z Czerdynia (Cherdynia).

O ile pamięć mnie nie myli to przepływająca nieopodal rzeka Wyszere w górze swojego biegu prowadzi do Posiołku Pieszczanka.

Po drodze bliższa miejscowość miejsca zesłania to Krasnovishersk.

Czy tam ktoś mieszka? Trudno powiedzieć bo sam Czerdyń ma ludności zaledwie parę tysięcy. Z opowiadań innych naszych zesłańców pamiętam, że uwolnieni nie szli na kolej bo to było daleko tylko załadowali się na tratwy i płynęli niektórzy, aż do Kamy.